BLOG
Angkor és Sziemreap
Bangkok
Izraeli országjárás
Kínai óvóbácsiskodás
Párizs
Török EVS
Velencei karnevál
ÚTTERVEZŐ:
Ausztria
Bécs
Csehország
Prága
Franciaország
Párizs
Hollandia
Amszterdam
Hongkong
Hongkong
Indonézia
Gili-szigetek
Izrael
Eilat
Jeruzsálem
Tel-Aviv
Kambodzsa
Sziemreap
Kína
Peking
Sanghaj
Sanya, Hainan
Lengyelország
Krakkó
Zakopane
Magyarország
Állatkertek
Velencei-tó
Németország
Mannheim, Heidelberg
Olaszország
Velence
Szingapúr
Szingapúr
Thaiföld
Bangkok
Elephant Haven
Törökország
Gaziantep, Halfeti
Isztambul
Kappadókia
Mersin

Papírok a bőröndből / Cikkek / Így spórolj százezreket az utazásod alatt! – 2/2. rész

2017-11-23 17:41:55

Ahogy a múltkori írásomban ígértem a spórolós cikk második felében konkrét számokkal és példákkal fogok illusztrálni, hogy mutassak egy-két trükköt amivel hatalmas pénzeket lehet megtakarítani. Mert miből is áll össze alapvetően egy utazás? Odaút (repülő, autó, vonat stb.), szállás, étkezés, költőpénz. Lássuk hol tudunk ezekből faragni!

Ha az ember a világ másik felére készül, akkor nem árt ha lélekben felkészíti magát hogy már az odaút sem lesz olcsó mulatság. Két dolgot tehetünk, hogy a legjobbat hozzuk ki: először is vegyük meg időben a repjegyet. Nyilván nem mindig lehet hónapokkal előre tervezni, de az utolsó két-három hétben vásárolt jegyek sokkal drágábbak, főleg ilyen nagy távolságoknál. Konkrét példa: a jó előre kinézett Auckland-Sydney jegyem tartósan 40-45 ezer Ft körül mozgott. Én idióta figyelmen kívül hagyva a saját tanácsom a jegyvásárlás időpontjáról indulás előtt pár nappal vettem jegyet, persze hogy duplaannyi lett az ár. Duplaannyiba került VOLNA, mert itt lép életbe a második dolog amit tehetünk a spórolás érdekében: ugrálva közlekedünk. Igen, sokszor nem a legegyenesebb út a legjobb, ezért érdemes Budapestről például Bangkokba-ba repülni és onnan tovább például valamelyik ausztrál városba, mert így sokszor, mint a direktjegy Ausztráliába. A saját példámnál maradva: Hamilton-ból végül nem Auckland reptere felé vettem az irányt (ami két óra busszal), hanem buszoztam 9 órát Wellington-ig, majd a reptéren töltve az éjszakát reggel repültem Sydney-be. Kellemetlenebb volt, hosszabb volt, de a buszjegy+repjegy kombót tekintve spóroltam tizenvalahányezer forintot.

Nem csak a spórolás miatt érte meg elmenni a wellingtoni reptérre

Ha sikeresen megérkeztünk akkor valahol aludni is kell. Ma már számos olyan honlap van, ahol kereshetünk munkát szállásért és étkezésért cserébe, én a HelpX-et tudom jó szívvel ajánlani, mert azt próbáltam többször is. Hogyan működik? Regisztrálsz a HelpX honlapján, valamennyit be kell fizetni hogy korlátlanul tudd használni, majd kiválasztod azt a régiót ahova utazol, és keresel egy szimpatikus családot. FIGYELEM! Ne küldd ugyanazt a sablon e-mailt mindenkinek, mert akiknek írtál ők látják azt is ki másnak üzensz, és bár magát az üzenetet nem de a karakterszámot igen, így elég hamar leszűrik ha valaki válogatás nélkül írsz mindenkinek (ezt a fülest az egyik HelpX-es host-om osztotta meg velem). Válassz ki egy-két igazán szimpatikus családot, és írj nekik személyre szóló üzenetet. Ha megvan a család és minden részletet letisztáztatok – mit kell dolgozni, hány órában, ezeket jobb előre megbeszélni –, akkor kezdődik maga az élmény.

Általában két opció közül lehet választani: napi 4 óra munka és a többi része a napnak szabad, vagy egy nap munka, egy nap szabad. Én ezt a második verziót jobban szerettem, mert így teljes napokat tudtam csatangolni. A munka nem megterhelő, Új-Zélandon fát csiszoltam, Sydney-ben drótkerítést tettem fel, Északkelet-Ausztráliában pedig az esőerdőben dolgoztam.

Miért éri meg? A fent említett két országban egy éjszaka egy teljesen minimál szálláshelyen 10-12 ezer forint, a tíz napos új-zélandi HelpX-emmel így kapásból spóroltam 100-120 ezer forintot. Az étkezésre is elmegy napi legalább hatezer forintnak megfelelő dollár, de inkább több (kis víz a boltban 500 forint, egy ebéd 4000 forintnál kezdődik). Természetesen azon is lehet spórolni ha a boltban vásárolsz, de akkor is be fog csúszni egy-egy drága ebéd vagy vacsora, mert két hónap májaskonzerven nem kellemes. Akárhogy nézzük, az új-zélandi példánál maradva másfél hét alatt közel 200 ezer forintot lehet spórolni, miközben van hol aludni, korlátlan a wifi, saját fürdőszobád van, és akkor eszel és annyit amikor akarsz. Északon mangót szedtem a hátsókertben, Sydney-ben reggel kakaduk kopogtattak az ablakon, és inkább erre kelek, mint a hotelben a takarítókra.

Nem beszélve arról, hogy míg egy hotelben 3-4 éjszakát tudnál kifizetni, így háromszor annyi időt tudsz az adott helyen eltölteni. Lehet hogy dolgozni kell, de még mindig sokkal több időt marad felfedezni a környéken. Személy szerint engem a munka sem zavart, mert rengeteg új dolgot tanultam általa. És ami miatt még imádom a HelpX élményt: helyi fogásokat kóstolhatsz meg, nagyon sok mindent megtudhatsz a helyi emberekről és kultúráról, valamint sokszor el is visznek ide-oda. Volt olyan host aki kölcsönadta az autóját, de ennél is jobb volt, hogy Melbourne-ben ingyen lakhattam a Sydney-s HelpX-es családom barátainál! Így egy hét HelpX-szel – és mellesleg Sydney-ben a hét napból csak ötöt kellett dolgoznom – két városban is ingyen szállást kaptam, lehet matekozni mennyi pénz maradt így a zsebemben.

Ha akkora országról (kontinensről!) beszélünk, mint Ausztrália, akkor a határokon belüli utazás sem mindig olcsó. Itt lép életbe a relocation lehetősége: a lakóautós cégeknek szüksége van arra, hogy valamelyik autójukat egyik városból elvigyék egy másikba, de nincs rá szabad kapacitásuk, így egy olyan lehetőség nyílik meg a turisták előtt, ami nem csak takarékos, de hatalmas élmény is. Van egy lista (ide kattintva meg tudjátok nézni az ausztrál kínálatot, de fent kiválaszthattok új-zélandi és amerikai ajánlatokat is), ahol meg tudjuk nézni honnan hova kell autót vinni, és ha találunk nekünk tetszőt, akkor le tudjuk foglalni. Mivel ha ezért pénzt kapnánk a cégtől az munkának minősülne, így mi fizetünk jelképesen egy dollárt egy napra, valamint a választott biztosítást. A benzinpénz változó, szinte mindig beleadnak, ha nem is az összeset, de a nagyrészét fizetik. Szerencsére rohanni sem kell, a Sydney-Brisbane távra volt három napunk, holott ha nagyon akarjuk egy nap alatt is letudható (bár sötétedés után nem szabad vezetni, mert a kenguruk akkor aktívak és félő hogy elcsapunk egyet). Így ahelyett hogy két óra alatt átrepültem volna volt lehetőségem megnézni a kontinentális Ausztrália legkeletibb részét Byron Bay-ben, és szörfözni egyet a híres Surfers Paradise-nál Gold Coast-on. Három napig volt egy hatszemélyes fürdős-konyhás lakóautónk, amiért más komoly pénzeket fizet, mi pedig megkaptuk benzinestül-mindenestül 40 dollárért. Útközben hangulatos kempingekben lehet éjszakázni, ami egyrészt olcsóbb mint egy hotelszoba, másrészt használhatod az Ausztráliában mindenfelé megtalálható ingyenes barbecue-kat.

A fent említett Sydney-Brisbane repülőút nem lett volna vészesen drága, 21-25 ezer Ft, de így mindössze átszámolva nagyjából 2000 Ft lett a rám eső rész. És ha hosszabb távról beszélünk – például Alice Springs-ből visszük az autót valahova –, akkor bár többet kell vezetni, de sokkal többe is kerülne a repjegy, így nagyon sokat lehet spórolni, tízezer forintokról beszélünk. Ráadásul ha egyedül vagy és szerzel egy négy-, öt- vagy hatszemélyes autót még útitársakat is kereshetsz, és mindjárt pluszban jön ki anyagilag az út. Ha relocation szempontjából nem csak lakóautóban, hanem személyautóban is gondolkodsz, akkor ezen a honlapon vegyítve találsz mindent, több kontinensre is.

Hogyan tudunk spórolni a szálláson és az utazáson felül? Ha kicsit utánanézünk a dolgoknak indulás előtt sok olyan hasznos infóra bukkanhatunk, amiért hálás lesz a bankszámlánk: sok városban találunk ingyenes tömegközlekedési lehetőséget (például Melbourne-ben az egyik villamosjárat, vagy Brisbane-ben az egyik komp), ingyenes programokat (ha már Brisbane: van ingyenes múzeum, ingyen felmehetünk az óratoronyba a Városházán, és a belvárosban lévő medencéért sem kell fizetni), de néhány helyen csak a megfelelő időpontot kell eltalálni (erre jó példa, hogy a párizsi Louvre ingyen látogatható októbertől márciusig minden hónap első vasárnapján). Utána kell nézni hol lehet a legolcsóbban vásárolni; ami nálunk a Tesco, az Ausztráliában a Woolworths vagy a Coles. Ha pedig nem a város szélén lakunk, és a legtöbb nevezetesség sétálótávolságban van, akkor a tömegközlekedésre sem kell sokat költeni.

Remélem tudtam segíteni, ha maradt benned kérdés megtalálsz Facebook-on, vagy a szia@beferekaborondbe.hu-n, ezen felül pedig sok hasonló cikk van a honlapomon, például itt vagy itt.

Ui.: Hamarosan elkezdem feltölteni az utazós videókat a Beférek a bőröndbe? Youtube csatornájára, ahol a szép tájak mellett igyekszem néhány hasznos utazós tippet is megosztani, ha nem szeretnél lemaradni itt tudsz feliratkozni!

Megtalálsz Youtube-on is:

szia@beferekaborondbe.hu

@beferekaborondbe.hu