BLOG
Angkor és Sziemreap
Bangkok
Izraeli országjárás
Kínai óvóbácsiskodás
Párizs
Török EVS
Velencei karnevál
ÚTTERVEZŐ:
Ausztria
Bécs
Csehország
Prága
Franciaország
Párizs
Hollandia
Amszterdam
Hongkong
Hongkong
Indonézia
Gili-szigetek
Izrael
Eilat
Jeruzsálem
Tel-Aviv
Kambodzsa
Sziemreap
Kína
Peking
Sanghaj
Sanya, Hainan
Lengyelország
Krakkó
Zakopane
Magyarország
Állatkertek
Velencei-tó
Németország
Mannheim, Heidelberg
Olaszország
Velence
Szingapúr
Szingapúr
Thaiföld
Bangkok
Elephant Haven
Törökország
Gaziantep, Halfeti
Isztambul
Kappadókia
Mersin

Papírok a bőröndből / Cikkek / 5+1 tipp, ha olcsón és gyorsan szerveznél utazást

2023-03-21 09:22:20

El se kezdd olvasni ezt a cikket, ha a magángéped ott áll a garázsban, amivel akkor és oda mész, amikor és ahova te akarod. Viszont ha te is szeretsz egy utazást úgy tető alá hozni, hogy minél kevesebb pénzből és szervezési időből megúszd, miközben cserébe semmiről sem kell lemondanod, akkor ez az 5+1 tanács hasznos lesz neked!

beferekaborondbe

Egy utazás megtervezése nagyon sok komponensből áll össze, ezért sok részén tudnak elszállni a költségek is – de ezt úgy is nézhetjük, hogy sok területen lehet megfogni őket. És a pénz nem minden, a szervezéssel töltött idődön is spórolhatsz, ha megfogadod az alább összegyűjtött ötleteket.

1. Tippek repjegy vásárlásakor

A fapados repülőjegyek fénykorában akár párezer forintból is átszelhetjük a világot, de még ezen az összegen is tudunk faragni, ha bevetünk pár trükköt. Mindenképpen kell az a poggyász az útra? Ha igen, és többen utaztok, akkor érdemes két embernek egy bőröndbe pakolni, ezzel is megspórolva a feladott poggyász költségét – duplán, hiszen azt mindkét irányba ki kell fizetni.

Célszerű annak is utánajárni, hogy biztos Budapestről a legolcsóbb-e a repülés. Lehet egy bécsi indulással olyan sokat lehet megtakarítani, hogy bőven megéri az a plusz 3 óra autó- vagy buszút a Bécs–Schwechati nemzetközi repülőtérig.

A kedvenc repülős tippem: nem mindig a „legegyenesebb” út a legjobb. Persze, találni repjegyet Melbourne-ig akár egy átszállással is, de akkor miért ne mi választanánk ki, hogy hol szállunk át? Inkább repülj valamelyik nagy ázsiai bázisra (Kuala Lumpur, Bangkok vagy Szingapúr), és onnan már rendkívül kedvező árakon tudsz továbbutazni Ausztráliába vagy a környező országokba, arról nem is beszélve, hogy a közbeiktatott városban is szét tudsz nézni.

beférek a bőröndbe?

2. Főszezonon kívül

Aranyszabály, hogy főszezonban a legdrágább utazni, persze nem véletlenül, általában olyankor a legideálisabbak a körülmények, többek között az időjárás szempontjából. Azonban ha pár héttel előtte vagy utána utazunk akkor sem kell attól tartanunk, hogy például október végén hóvihar fogad minket Cipruson, cserébe rengeteget tudunk spórolni. Főszezonon kívül olcsóbbak a repjegyek, a szállás, és ami még nagyon sokat tud dobni az utazáson: jelentősen kevesebb turista van.

Persze ebben van egy minimális rizikófaktor is, például amikor legutóbb szeptember végén Korfu nyugati és északi részén, valamint Albániában nyaraltunk, akkor igencsak megszívtuk az időjárással, de szerencsére ez a ritkább eset.

3. Szállás összehasonlítás a cozycozy.hu-n

A megfelelő szállás kiválasztása számomra nagyon fontos, mert szeretek közel lenni a központhoz, szeretem, ha csendes a környék este, odafigyelek az értékelésekre és így tovább. A tökéletes hely megtalálásához mindig végigböngésztem a booking.com kínálatát, azt követte az Airbnb és a többi, de szerencsére találtam egy oldalt, ahol mindezt egy helyen megtehetem. A cozycozy szálláskereső oldal az összes nagyobb szálláskereső felület ajánlatait kilistázza egy helyen (ráadásul mindezt magyar nyelven), így nem kell külön végignéznünk a különböző oldalakat. Nem specializálódik egyik szállástípusra sem, a találatok között gyakorlatilag mindent megkapunk, ami szállásnak minősül, legyen az teljes lakás, vendégház vagy hostel.

cozycozy.com szálláskereső oldal

Szűrni ugyanúgy tudunk, mint bármelyik másik felületen, akár árról, értékelésről, parkolási lehetőségekről vagy felszereltségről van szó. A cozycozy segítségével olyan szállások is szembejöhetnek, amiket egyébként nem találtunk volna meg, mert esetleg egy olyan, kevésbé ismert felület hirdeti, ahol amúgy nem szoktunk keresgélni. Ezzel a szállás összehasonlító oldallal rengeteg időt tudsz megspórolni a keresés során, és sokkal nagyobb eséllyel jön szembe az álomkvártély.

cozycozy.com

4. Keresd az ingyenes programokat!

Szinte minden ország ajánl ingyenes programokat, amiket egy kis előzetes utánajárással mi is megtalálunk. Ez lehet egy díjtalan városnéző idegenvezetés, múzeumlátogatás vagy egy szabadtéri koncert, az már tényleg csak rajtunk múlik, hogy melyiket választjuk.

Nem csak a programok lehetnek ingyenesek, hanem bizonyos tömegközlekedési eszközök is; például Melbourne belvárosában egy villamos körbevisz a legfontosabb látványosságoknál, míg Brisbane-ben az úgynevezett CityHopper hajójárattal szelhetjük a hullámokat egy forint nélkül.

5. Appok és fórumok

Ha nem szeretnél utólag a homlokodra csapni, hogy kihagytál valami szuper helyet az utazás alatt, akkor érdemes előre összeállítani a látnivalók listáját. Természetesen a leghíresebb nevezetességeket megtaláljuk bármelyik útikönyvben, de mi a helyzet az izgalmas, eldugott helyekkel?

Ilyenkor jönnek képbe a különböző online fórumok, legfőképpen a Facebook-csoportok, ahol helyieket lehet kérdezni a város rejtett kincseiről. Így olyan dolgokat is felfedezhetsz, amit az átlagturista nem, erre egy kiváló példa a saját utazásaimból a teledisco Berlinből, ami egy telefonfülkéből átalakított egyszemélyes minidiszkó, és amiről sosem hallottam volna, ha egy ott élő nem ajánlja nekem.

Berlin teledisco

Ugyancsak hasznos, ha letöltöd a fontosabb appokat, amik segítségedre lehetnek városnézés alatt. Offline térkép, helyi tömegközlekedés, szótár – bármi, aminek hasznát tudod venni akkor is, ha éppen nincs interneted.

5+1 Készülj fel a váratlan helyzetekre!

Sokszor hiába a gondos szervezés, bármikor beüthet valami váratlan esemény. Amit előzetesen tehetsz, hogy megpróbálsz ezekre is felkészülni, például úgy, hogy biztosítást kötsz. Lehet úgy jössz haza nyaralás után, hogy úgy érzed, ablakon kidobott pénz volt, mert nem kellett használnod, de hidd el, ez a jobbik eset. Rosszabb esetben megsérülsz, és igénybe kell venned, még rosszabb esetben pedig úgy szorulsz külföldön segítségre, hogy nincs biztosításod.

Az sem árt, ha egy kis készpénzt elrejtesz valahol a szálláson, így ha esetleg kirabolnak még mindig van tartalékod. Ilyen esetekre hasznos lementeni a helyi konzulátus elérhetőségeit is.

beférek a bőröndbe? teacher lucky

Remélem tudtam nektek újat mondani, ha megvolt a motiváció-löket az utazáshoz és úti cél ötleteket kerestek, akkor a YouTube-csatornámon 5 kontinens számos országa közül tudtok válogatni, de megtaláltok Instagramon és Facebookon is.

Megtalálsz Youtube-on is:

szia@beferekaborondbe.hu

@beferekaborondbe.hu